Isıl İşlem Görmüş Palet

İçerik Tablosu

ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ PALET

İhrac edilecek ürünlerin standardına bakılmaksızın, her türlü ahşap ambalaj malzemesi (kalınlığı 6 mm’den az olanlar hariç olmak üzere, palet, sandık, kasa, takoz vb.) işlemden geçirilmelidir. İşleme, ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu yoluyla yapılabilir. Bu işlem sonrasında ambalaj malzemesi işaretlenmelidir. Ancak, yetkili firmalar tarafından ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu ile işaretleme yapılabilmektedir.

Ahşap ambalaj malzemeleri, uluslararası ticarette kullanımını düzenleyen bir standart olan IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) Genel Kurulunun 2002 yılında kabul ettiği standartlara uygun olmak zorundadır. Bu standartlar, işleme ve işaretlemeye ilişkin ayrıntıları da içermektedir.

Isıl İşlem Görmüş Palet Nedir ?

Isıl işlem görmüş palet, ahşap ambalaj malzemelerinin uluslararası ticaretinde kullanımını düzenleyen IPPC (Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyonu) standartlarına uygun olmak zorundadır. 01.01.2020 tarihinden itibaren, ihracatta kullanılacak ahşap ambalaj malzemelerinin izin belgesi işletmede ısıl işleme tabi tutulup ISPM 15 ve izlenebilirlik işareti ile işaretlenip satışa sunulduktan sonra son kullanıcı olan ihracatçıya ulaşıncaya kadar Bakanlıklarınca izlenmesi gerekmektedir.

Isıl işlem, ahşabın zararlı böceklerden ve larvalardan arındırılması için fırınlama yaparak ahşabın çekirdek ısısının 56 dereceye geldikten sonra 30 dakika bekletilmesi işlemidir. Bu işlem sonrasında paletin üzerine IPPC damgası vurulmalıdır. Bu sayede, ülkeler arasındaki nakliyede ahşap paletlerin hastalık taşımasının önüne geçilmiş olur.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan bir yazıda, 27.05.2015 tarihli ve 29368 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Ahşap Ambalaj Malzemelerinin Isıl İşleme Tabi Tutulması ve İşaretlenmesine Dair Yönetmelik”’in kaldırılarak yerine yeni bir yönetmelik yayımlandığı belirtilmektedir. Yeni yönetmelik, 25.05.2019 tarihli ve 30784 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 01.01.2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.

ISPM 15 Palet

Isıl işlem palet, ahşap palet belirli bir sıcaklığa getirilerek haşere ve larvalardan arındırılması sonucu oluşan yeni bir palettir. Isıl işlem süreci, ahşap paletin 56 derece sıcaklıktaki fırına konulması ve yarım saat bekletilmesiyle gerçekleştirilir. Bu işlem sonrasında palet damgalanarak uluslararası ticarette kullanılabilir hale getirilir.

Isıl işlem paletlerin kullanımı, birçok ülke tarafından zorunlu tutulmaktadır. Ülkeler, bu standartların uygulanması ve ihracat veya ithalat yapan firmaların sorumluluklarını belirlemek için mevzuat değişiklikleri yapmaktadır.

İhracatçı ülkeler, ısıl işlem veya metil bromür fümigasyonu gibi işlemlerin uluslararası geçerliliği olan işaretlemelerin yapılmasını sağlayan mevzuatı yayınlamak ve uygulamakla sorumludur. İhracatçılar ise ihraç edilen ürünlerde kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin standart işaretlerini taşımasını sağlamakla yükümlüdürler. İthalatçılar ise ithal ettikleri ürünlerde kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin standart işaretlerini aramakla sorumludur.

Isıl İşlem Görmüş Epal Palet

Isıl işlem görmüş epal paletler, kurutulmuş tahta palet malzemelerinden üretildiği için mantar ve haşere gibi zararlardan uzak kalmaktadır. Firmamızda sıfır ve ikinci el ısıl işlem görmüş epal palet satışı yaparak, müşteri memnuniyeti sağlamaktayız.

Isıl işlem görmüş paletlerin özellikleri ve avantajları şunlardır:

 1. Paletlerimiz sağlam ve dayanıklıdır. Çam ya da kavak ağacından üretilmektedir.
 2. Geri dönüşüm özelliklidirler.
 3. Uluslararası standart boyutlarda ve seri üretim yapılmaktadır.
 4. Paletler üzerine bir tondan fazla ağırlık konabilir.
 5. Kullanım ömürleri uzundur ve maliyet avantajı sağlarlar.
 6. Paletlerin üretiminde TSE standartlarına uygun çiviler (burgulu) kullanılmaktadır.
 7. Paletlerimizin üretiminde daha çok makine gücü kullanılmaktadır.
 8. Euro paletlerimizin köşeleri ovaldir. Bu özellikleri sayesinde hem kolay kullanım sağlamakta hem de indirme-taşıma gibi işlemlerde avantaj sağlamaktadır.

Tüm paletlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve uzmanlarımızın görüşlerini öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Isıl işlem görmüş paletler neden tercih ediliyor?
  Isıl işlem görmüş paletler, kurutulmuş tahta malzemelerinden üretildiği için mantar ve haşere gibi zararlardan uzak kalır. Ayrıca, geri dönüşüm özellikleri sayesinde çevre dostu bir seçenek sunarlar. Dayanıklı ve uzun ömürlü oldukları için sık kullanım alanlarına sahiptirler.
 • Isıl işlem görmüş paletlerin avantajları nelerdir?
  Isıl işlem görmüş paletler, sağlam ve dayanıklıdırlar. Paletler üzerine ağır yükler konulabilir ve uzun süreli kullanım ömrüne sahiptirler. Ayrıca, uluslararası standartlarda ve seri üretim yapılabildiğinden, kullanıcıların taleplerine göre özelleştirilebilirler.
 • Isıl işlem görmüş paletlerin üretimi hangi standartlara uygun yapılır?
  Isıl işlem görmüş paletlerin üretimi, ISPM 15 standartlarına uygun olarak yapılmalıdır. Bu standartlar, ahşap ambalaj malzemelerinin fümigasyon veya ısıl işlem yöntemiyle işlenerek zararlı organizmaların öldürülmesini ve ihracat için gerekli olacak belgelerin verilmesini sağlar. TSE standartlarına uygun çiviler kullanılarak üretildikleri için sağlam ve güvenilirdirler.
 • Yazar Hakkında

  Şermin Kaya
  Şermin Kaya

  Şermin Kaya, 1980 yılında İzmir'in Küçükçiğli semtinde dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren matematiğe olan ilgisiyle dikkat çekiyordu ve ilerleyen yıllarda bu alanda başarılı bir kariyere sahip olacağı belliydi. Şimdilerde Çil Ticaret firması için içerik üreticisi olarak çalışıyor.

  Tüm Yazıları Görüntüle

  Formu doldurun , sizi arayalım.

  5/5 - (5 votes)
  Güncellenme Tarihi: 2024-06-15 16:48:11
  × Fiyat Teklifi Alın veya Soru Sorun!